Na květnový víkend 24.5. – 26.5. chystá spolek Švihák v kolonádě Ferdinandova pramene již tradiční multižánrový festival KOK (Kulturně ozdravná kúra). První ročník festivalu se uskutečnil před 10ti lety, bude tedy důvod k oslavě. Součástí je páteční PechaKucha Night Vol.29 – kde vystoupí víc jak 10 inspirativních osobností, mezi nimi designéři Anna Marešová a Michal Strach, fotografové Vojtěch Vlk a Viktor Mácha, Markéta Kinterová, anebo také mariánskolázeňských rodák David Černý, který i v rámci dalšího programu v neděli promítne svůj nezávislý film Zambiho párečky.
V sobotu odpoledne dorazí Divadlo loutek z Karlových Varů pana Jana Kindla s Tibetskou pohádkou Žebrák a princezna. Děti i rodiče si mohou užít i nedělní indiánskou stezku. Pro děti bude připravena také výtvarná dílna.
Již tradiční součástí KOKu je slam poetry, tentokrát v podání Hanky Nguyen aka. Večerky, Roberta Netuky, známého pod přízviskem Tukan a Jana Rosenthalera , který si říká Lef L'Leviatan.
Těšit se můžete i na různá hudební vystoupení, do Mariánských Lázní poprvé dorazí mladá nadějná zpěvačka DASA. Budou nachystány i různé sportovní a volnočasové aktivity, hlavním záměrem celého víkendu je nabídnout místním, ale i lázeňským hostům kulturní vyžití, strávit společně čas v hezkém prostředí, vytvořit místo pro setkávání a vzájemně se inspirovat.
„Od počátku naší existence se snažíme zapojovat do organizace co nejvíce místních spolků, podnikatelů a dalších aktivních lidí, kterým dáváme prostor, aby ukázali, co umí. Zároveň se snažíme inspirovat ty, kteří zatím odvahu sbírají. Snažíme se program sestavovat tak, aby si na své přišli všechny věkové kategorie a věříme, že každý, kdo chce, si svůj šálek kávy najde. A když už jsme u kávy, kvalita je také důležitá. Proto občerstvení letos zajistí Kavárna 18g a na čepu bude chebské pivo Skaut.“ uvedl předseda spolku Tomáš Prinz.
Spolek Švihák založila v září 2013 parta mariánskolázeňských kamarádů, někteří navrátivší se ze zahraničních studijních pobytů, jiní působící ve zdejších službách, všichni se stejnou vizí – vytvořit v Mariánských Lázních alternativní kulturní nabídku primárně pro mladší publikum a navázat na slavnou éru, kdy byly Mariánské Lázně významným místem setkávání a tvoření.
Založení spolku předcházel festival Kontejnery k světu – což byla jedna z nejrozsáhlejších kulturních akcí ve veřejném prostoru vůbec. Dva týdny, sedm měst, desítky kontejnerů, které nabízely kulturní zázemí a nespočet rozmanitých aktivit, které měly za úkol proměnit každodenní šedý uspěchaný život městských ulic v nezapomenutelnou kulturní událost. I přes nepřízeň počasí město akci pozitivně přijalo a to byl hlavní spouštěč pro další aktivity.
Kromě navázání partnerství a získání licence od celosvětové organizace PechaKucha Night a spuštění těchto inspirativních večerů i v Mariánských Lázních, Švihák uspořádal v prvním roce svého působení několik dílen pro děti a rodiče, drakiádu, vánoční setkání a cyklojízdu.
První velkou akcí byla však Kulturně Ozdravná Kúra v kolonádě Ferdinandova pramene. Po domluvě s akciovou společností Léčebné Lázně Mariánské Lázně, která kolonádu vlastní, členové spolku vyklidili zaneřáděný prostor (skladiště převážně nepotřebného stavebního materiálu), vybudovali provizorní podlahu, vymetli pavučiny, postavili bar a více jak po 30tiletech tento prostor otevřeli veřejnosti. Sestavili měsíční program, který odstartovali 6.6.2014 a do 07.07.2014 vytvořili tak bohatou kulturní nabídku a jedinečné místo pro setkávání. Prostor fungoval jako galerie, kavárna, hudební sál, kinosál, divadlo, klubovna.
„Po ukončení festivalu jsme na základě kladných reakcí veřejnosti provozovali Ferdinandku až do konce září. Program probíhal převážně o víkendech, ale i v týdnu bylo co nabídnout. Dramaturgii, produkci, provoz kavárny, to vše zajišťovali dobrovolníci ze spolku, převážně bez nároku na honorář. Dodnes si vzpomínám na tu neuvěřitelnou euforii, nebylo to však udržitelné. To, že spolek i po 10 letech stále na dobrovolnické bázi funguje a dokázal uspořádat desítky akcí, mnohé s nadregionálním přesahem, považuji za přírodní úkaz. Stojíme nyní před rozhodnutím, co dál. Proto budeme rádi, když nám veřejnost během víkendu nastíní, kterým směrem se vydat. Bez participace a zapojení místních by náš spolek fungovat nemohl“ uvedla Markéta Monsportová, zakládají členka spolku Švihák.
Součástí programu bude interaktivní zvukové dílo “vox populi“ Barbory Burianové, kdy účastníci festivalu budou mít příležitost sdělit svou představu o budoucnosti kultury v Mariánských Lázních a také rozhodnout o dalším směřování spolku Švihák. Tyto vize budou během víkendu nahrávány, a jak budou postupně přibývat, propojí se ve společný soundscape v audioinstalaci.
Festival KOK se uskuteční za finanční podpory města Mariánské Lázně.
Vstupné na PechaKucha Night Vol. 29 je 200,- (studenti a důchodci 100,-) zbytek víkendového programu je zdarma.
PROGRAM
Pátek 24.05. 2024
- 19.30 Vernisáž fotografií pana Viktora Máchy
- Vize do budoucnosti, Instalace zvukového díla Báry Burianové
- 20.20 PechaKucha Night Mariánské Lázně vol. 29, Vstupné: 200 Kč, studenti a důchodci 100 Kč
- After Party
Sobota 25.05. 2024
- 10.30–14.00 Kreativní dílna - vyšívání stuhou se Spolkem Ukrajinců a jejich přátel na Mariánskolázeňsku, z.s.
- 14.00 Tibetská pohádka: Žebrák a princezna, Divadlo Loutek Karlovy Vary
- 15.00 Soul vibes - pop/soulové duo zpěvačky Lucie Hajíčková a kytarista Jan Smitkak
- 16.00 Slam poetry show - Tukan, Večerka, Lef Leviatan
- 17.30 Dasa - alternativní pop
Neděle 26.05. 2024
- 11.00–12.30 Bylinková procházka se Zuzanou
- 13.00–17.00 Kreativní dílna plná designu, řemesla a recyklace, Dizajnpark Karlovy Vary
- 13.00 Indiánská stezka s Pavlem
- 13.00–17.00 Malý neformální volejbalový a petanqueový turnaj, s Márou a Áďou
- 15.00 Komorní smyčcový soubor pod vedením Petra Šustka, ZUŠ F.Chopina
- 17.00 Zambiho párečky, film a beseda s autorem Davidem Černým
Občerstvení: 18g a Pivní Skaut