Od roku 1993 slavíme Světový den vody 22. března s cílem připomenout si její důležitost pro celou naši planetu. Právě nedostatek kvalitních zdrojů patři mezi nejzávažnější globální problémy. Tekutý poklad z hlubin země v České republice díky bohu nechybí, avšak je správné si tento nejzákladnější zdroj všeho života připomínat. Voda a Mariánské Lázně spolu vždy souvisely, a proto jsme se rozhodli vám při příležitosti Světového dne vody představit 6 nejlepších pramenů v Mariánských Lázních.
„Živá voda“ vyvěrá v tomhle nádherném městě, které nedávno přibylo do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, hned na čtyřech desítkách míst. Pojďme si představit několik těchto darů z nitra Země, které Mariánské Lázně přinášejí v lákavém balení rozkošné architektury, uklidňující přírody a prvotřídní lázeňské péče.
Ferdinandův pramen
Nejstarším pramenem na území Mariánských Lázní je Ferdinandův pramen. Souboru pramenů dodává typicky slanou a výraznou chuť Glauberova projímavá sůl, kterou si oblíbil už v 16. století král Ferdinand I. Zemitá železnatá kyselka obsahuje sice menší množství minerálních látek, ale vápníku má na rozdávání. Pomáhá při léčbě nemocí zažívacího ústrojí a metabolických problémech. Jeho intenzivnější popíjení je však rovněž vhodné jen se souhlasem lékaře.
Lesní pramen
Tento pramen měl kdysi méně poetický název. Kvůli mírně nadýmavým účinkům (obsahuje větší množství bikarbonátu a sodíku) se mu říkalo Větrový. Působí mukoliticky, tedy uvolňuje hlen z dýchacích cest a usnadňuje tak vykašlávání. Pomáhá také při rozpouštění ledvinových kamenů a proti překyselenému žaludku. Pokud trpíte vyšším krevním tlakem nebo srdečními problémy, neměli byste Lesní pramen pít, ale raději inhalovat. Totéž se doporučuje dětem.
Karolinin pramen
Tenhle chuťově neutrální a osvěžující pramen dostal své jméno po manželce císaře Františka I. Karolině Augustě. Má vyšší obsah hořčíku (v poměru k vápníku 2:5) a pomáhá při urologických a ledvinových potížích, hlavně při léčbě ledvinových kamenů. Ocení ho i diabetici II. stupně a ti, které trápí dna. Má silné diuretické účinky, tedy napomáhá při vylučování vody z organismu. Pomáhá i při svalové únavě a bolestech. Je vhodný i pro ty, které trápí nedostatek hořčíku.
Rudolfův pramen
Věhlasný mariánskolázeňský pramen, který se používá hlavně při léčbě zánětlivých onemocnění močových cest, obsahuje celou plejádu minerálních látek. Vápník v něm pomáhá lidem bojujícím s osteoporózou, hořčík posiluje nervový systém, srdce i svaly a je přirozeným antioxidantem. Oproti tomu sodíkem Rudolfův pramen šetří, což má ale i svou světlou stránku – jeho popíjení nevede k zadržování vody v organismu. Stáčí se také do láhví a koupíte ho v obchodech a lékárnách. Chuť je osvěžující a příjemně neutrální.
Křížový pramen
Vysoce mineralizovaný pramen s projímavým účinkem není sice nejstarší, ale je rozhodně „celebritou“ mezi mariánskolázeňskými prameny. Poprvé se o něm zmiňují mniši z tepelského kláštera v roce 1749 jako o „slané kyselce“. Svůj název pak získal podle velkého dřevěného kříže, který byl poblíž něho postaven. Pomáhá při onemocnění zažívacího ústrojí (žaludku, střev, žlučníku, jater a slinivky), umí rozpumpovat látkovou výměnu (obezita, dna, diabetes, mellitus) a u alergických onemocnění, která jsou podmíněna poruchami zažívání. Pomáhá i proti zácpě. Ale pozor! Pokud máte problémy s vyšším tlakem a se srdcem, je potřeba jeho pití konzultovat s lékařem.Vzorovy obsah leveho slopupce