Městské divadlo je nedílnou součástí kulturního života ve městě více jak 150 let.
V roce 1818, v době úředního vyhlášení našeho místa lázněmi a zahájení velkolepé výstavby lázní, přibývalo hostů a uvažovalo se o jejich kulturním vyžití. Vedle lázeňské hudby to mělo být především divadlo, stánek bohyně Thálie. K rozptýlení lázeňských hostů sloužily vycházkové cesty s vyhlídkovými pavilónky, s výhledy na lázně a do okolí, ale především hudba a divadlo. Tyto oblasti podpořil i Nejvyšší purkrabí český, František hrabě Kolowrat, ve svém dopise, v němž vyhlásil tyto lázně za "otevřené", veřejné místo.
Toho roku bylo zakresleno v zastavovacím plánu města divadlo. Mělo být postaveno v prostoru dnešní Zpívající fontány a Reitenbergerova pomníku. Uplynulo však ještě padesát let, než takové divadlo vzniklo. A to ještě na jiném místě. V té době dostala kolonáda nového souseda – nádherný římskokatolický kostel, nemluvě o tom, že již sama kolonáda byla účelově využita. Byl tu obrovský kursál, široká promenáda, kupecké stánky, stromová kulisa atd. Bylo rozhodnuto postavit stálé divadlo jinde. A to poblíž Musilova prozatímního divadla na cestě k Lesnímu prameni. Plány k novému divadlu připravil zdejší stavitel Friedrich Zickler. Šlo kupodivu o místo rybníka, který sloužil pro plavení koní a byl za domem Zvon. Budova dnešního divadla byla postavena v letech 1865–1868 z prostředků lázeňské taxy. Náklady činily 40 000 zlatých. Uprostřed sezóny dne l7. srpna 1868v předvečer narozenin císaře Františka Josefa I. došlo ke slavnostnímu otevření divadla, zatímco v Praze byl teprve pokládán základní kámen Národního divadla, mladé a rozvíjející se město Mariánské Lázně se již mohlo pyšnit vlastním divadlem. Bylo postaveno v „zicklerovském" novoklasicistním stylu. Stavba zaujímala plochu 38 x 19,6 m. Na svou dobu bylo vybaveno velmi moderně. Roku 1889 bylo zavedeno na jevišti a v hledišti elektrické osvětlení.
Roku 1905 bylo divadlo přestavěno podle nových bezpečnostních předpisů v secesním slohu. Budova byla zvětšena, rozšířena a vybavena moderním zařízením. Celková kapacita byla 353 sedadel. Rozměr hrací plochy 11 m šíře, 9 m hloubka, 12 tahů. Další rozsáhlá rekonstrukce divadla proběhla v letech 1967–1977. V průběhu let 2007–2008 proběhla generální rekonstrukce celé památkově chráněné budovy, modernizováno technické vybavení, restaurován interiér, instalováno celé nové hlediště, bezbariérový přístup a sedadla pro imobilní návštěvníky. Kapacita hlediště je nyní 326 sedadel. 12. května 2008 se divadlo znovu slavnostně otevřelo návštěvníkům.
Městské divadlo je nedílnou součástí kulturního života ve městě více jak 150 let. Do Mariánských Lázní jezdí se svým repertoárem divadelní soubory a významní hudebníci z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Malým divákům nabízí divadlo živě hrané pohádky. V divadle probíhá řada významných soutěží, festivalů a kongresů. Programová nabídka vychází po celý rok vstříc lázeňským hostům i divákům z okolních měst.