Planá u Mariánských Lázní
První písemné záznamy o Plané pocházejí z roku 1251. Město leželo na důležité obchodní cestě, která vedla z Norimberka přes Cheb dále do Čech. Původní osada stávala na úpatí Bohušova vrchu kolem románského kostela Petra a Pavla, který je nejstarší dochovanou stavební památkou v Plané.
Nejstarší část vlastního města byla pravděpodobně postavena v průběhu 13. a 14. století. Kolem roku 1400 byla Planá na tehdejší dobu poměrně velkým městečkem s náměstím a několika přilehlými uličkami. Město bylo obehnáno příkopy a hradbami, v rohu tvořeném hradební zdí na jihozápadě byl postaven gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ozdobou města je náměstí se spoustou opravených historických domů.
Město nabízí dobré podmínky pro sportování - v letní sezóně je v provozu vyhledávané přírodní koupaliště, jsou zde tenisové kurty i další sportoviště, na své si přijdou i milovníci koní a na nedalekém letišti se rozvíjí nabídka služeb pro zájemce o provozování leteckého sportu.
V posledních letech se město stalo „Mekkou“ milovníků výtvarného umění. Vedle soukromé Plánské galerie působí městská galerie ve věži. Svá díla zde již vystavila řada špičkových výtvarných umělců. Galerie je otevřena od května do září v překrásných prostorách kostelní věže. Z darů umělců zde vystavujících postupně vzniká sbírka moderního umění, která bude vystavována v kostele Petra a Pavla. Pravidelně promítá městské kino a jsou pořádány i další kulturní akce pro nejširší veřejnost.
Kostel sv. Petra a Pavla
Nejstarší dosud známá architektonická pamětihodnost města z přelomu románsko-gotického období písemně doložená ve 13. století. Do 14. století sloužil jako farní, poté jako filiální kostel pro někdejší osadu Plania, rozkládající se při zemské stezce.
Zámek
Na ostrohu západně od města se rozkládá rozsáhlý zámecký komplex vzniklý stavební činností pravděpodobně již od 13. až po 20. století a tudíž obsahující stavební prvky od gotiky až po současnost.
Vzdálenost: 11 km
Dopravní spojení: vlakem, autobusem, autem, na kole